piątek, grudnia 15, 2017

Warkocz vel skręcak makowy
Już od dwóch lat zamiast klasycznej strucli makowej robię taki makowy warkocz na Boże Narodzenie. To znaczy nazywałam go warkoczem dopóki mój mąż nie ochrzcił go mianem skręcak, gdy wziął się za pomoc przy zwijaniu go w formie sznura.

Ciasto jest przyjemnie miękkie i wilgotne. To chyba wiele warstw masy makowej w drożdżowym cieście powoduje, że ono nie wysycha. Stosunek masy makowej do ciasta jest tu trochę niższy niż w klasycznej strucli makowej, ja z jakichś powodów bardziej lubię takie cieńsze warstwy maku. Niezależnie od skrupulatnego mielenia grube warstwy maku od dzieciństwa kojarzą mi się z chrzęszczącym mokrym piaskiem.

Lukier jest mocno cytrynowy i świetnie się komponuje smakowo z całością. Jeśli ktoś nie ma lub nie lubi likieru migdałowego potrzebnego do masy może go zastąpić rumem.

Skręcak makowy z cytrynowym lukrem

Masa makowa:
75 g rodzynek

200 ml mleka
50 g cukru
1 laska wanilii przecięta wzdłuż na pół
2 łyżki miodu
1 łyżka masła

300 g mielonego maku
skórka otarta z 1 cytryny
75 g mielonych migdałów
2 łyżki likieru migdałowego
2 łyżeczki soku z cytryny

Ciasto drożdżowe:
375 g mąki
50 g cukru
szczypta soli
1 op. (16g) cukru waniliowego
1 i 3/4 łyżeczki suszonych drożdży instant
75 g masła
125 ml mleka
1 jajko
1 żółtko

Lukier:
100 g cukru pudru
sok z 1 małej cytryny (ok. 2-4 łyżki)


Masa makowa:  
Rodzynki zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na 30 min. Mleko zagotowujemy z cukrem, laską wanilii i miodem. Wyjmujemy wanilię. Dodajemy masło, a następnie mielony mak i podgrzewamy jeszcze przez 3-4 min. Dodajemy skórkę z cytryny i migdały. Doprawiamy likierem migdałowym i sokiem z cytryny. Dodajemy rodzynki (ja swoje zmiksowałam, żeby mój syn ich nie wyczuł).


Ciasto drożdżowe:
Masło z mlekiem lekko podgrzewamy tylko do momentu rozpuszczenia masła. Jajko i żółtko lekko roztrzepujemy. Mąkę mieszamy z cukrami, szczyptą soli i drożdżami. Łączymy mokre składniki z suchymi i zagniatamy drożdżowe ciasto (najwygodniej zrobić to w maszynie do chleba lub w mikserze  z hakiem do ciasta drożdżowego). Zostawiamy do wyrośnięcia do podwojenia objętości (ok. 60-75 min). Rozwałkowujemy na prostokąt 40 x 50 cm. Nakładamy nadzienie zostawiając z jednego długiego boku nieco miejsca (3-4 cm). Zwijamy wzdłuż długiego brzegu (tego do końca wysmarowanego nadzieniem). Zlepiamy wzdłuż i na końcach. Przekrawamy ostrym nożem cały wałek ciasta wzdłuż na pół. Obie części układamy płasko na stolnicy częścią z rozciętym nadzieniem do góry i przekładamy je wokół siebie skręcając jak sznur. Zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 min przykryte natłuszczoną folią spożywczą. 

Nagrzewamy piekarnik do 180ºC. Pieczemy skręcak przez ok. 40 min aż ciasto się zrumieni. Wyjmujemy na siatkę i zostawiamy do wystygnięcia.

Lukier:
Ucieramy składniki lukru. Powinniśmy uzyskać lukier o takiej gęstości, że da się wypędzlować ciasto. Smarujemy wystudzony warkocz z wierzchu lukrem cukierniczym pędzlem.

3 komentarze:

Serdecznie dziękuję za wizytę na blogu i komentarze.