czwartek, lutego 18, 2016

Soupe à la bière czyli francuska zupa na piwie
Restauracja regionalna w Montreuil-sur-Mer i lokalne piwa z Nord-Pas-de-Calais.

Znowu przepis z niewyczerpanych pokładów kuchni północnej Francji. Bardziej treściwych niż te z regionu Midi, bardziej rustykalnych niż te paryskie. Lubujących się w smaku delikatnej goryczki. To widać i w dzisiejszym przepisie, a goryczki dodaje ulubiony trunek Ch'tis (tak ochrzczono mieszkańców północy) - czyli piwo (w opozycji do całej reszty winnej Francji). Rynek w Arras.

Delektowaliśmy się tą zupą na głównym rynku w przepięknej miejscowości Arras.  Zastała nas tam dość szczególna wystawa. Na całym starym mieście natykaliśmy się na powiększone stare niemieckie zdjęcia. Czołgi, uśmiechnięci żołnierze Wermachtu pozujący na głównym rynku w Arras. A wszystko to upamiętniało zajęcie miasta w 1940 r. Na zarejestrowane aparatem fotograficznym sceny pada światło słonecznego majowego dnia. Tyle, że oprócz postaci Niemców nie widać w mieście żywego ducha.Niemcy po zdobyciu Arras na Grand'Place.

Gdy my odwiedzamy miasto dzień jest równie słoneczny. Na szczęście przestronny Grand'Place z imponującym ratuszem buzuje aktywnością. Kawiarniane i restauracyjne stoliki wyległy na bruk rynku, żeby można było napawać się piękną aurą. Kelnerzy uwijają się wśród klientów, a na środku Grand'Place stoi staromodna karuzela, do której dzieci ciągną na siłę rodziców.
Soupe à la bière

2 łyżki masła
1 cebula
1 marchewka
1/4 główki selera
1 por
2 ziemniaki
5 skrzydełek kurczaka
1 l piwa
1 litr bulionu z kurczaka
2-3 łyżki
crème fraîche  
2 trójkąciki sera topionego

Dodatki:
ser typu vieux brugge (lub stara dojrzała gouda) pokrojony w kostkę*
croutons
szynka pokrojona w kostkę
natka pietruszki, posiekana

crème fraîche   
 
Pokrojone warzywa szklimy na maśle, dodajemy skrzydełka kurczaka, zalewamy bulionem i piwem. Gotujemy pod przykryciem ok. 1 godz na niedużym ogniu. Wyjmujemy skrzydełka. Resztę zupy miksujemy i dodajemy ser topiony i
crème fraîche, dobrze podgrzewamy aż ser topiony się rozpuści. 

Podajemy z dodatkami, które każdy wsypuje do zupy w/g gustu.

* nada się tu każdy wyrazisty, twardy, dojrzały ser; dobrym portugalskim zamiennikiem jest dojrzewający 9 lub 12 miesięcy ser São Jorge
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za wizytę na blogu i komentarze.