sobota, listopada 14, 2015

Tarte au sucre czyli cukrowa tarta z północnej Francji

Północna Francja to królestwo tart. Spotkamy je w każdej cukierni czy piekarni, w wersjach słodkich i wytrawnych. Tarte au sucre nazywana jest też czasem tarte vergeoise (od nazwy brązowego cukru, produkowanego z buraków cukrowych). 

Jak sama nazwa wskazuje jej główną atrakcją jest warstwa cukru na wierzchu, która po upieczeniu zamienia się w słodką chrupiącą skorupkę. Ta wersja jest bogatsza, bo zawiera jeszcze trochę masła, crème fraîche i ubite jajka. Wszystko to tworzy znakomitą polewę. Podobne tarty piecze się i w innych regionach Francji, a nawet w Szwajcarii czy Luksemburgu. Ja sama już coś podobnego podawałam na bogu tutaj
Tarte au sucre

niska foremka do tarty lub do pizzy o średnicy 28 cm

Ciasto drożdżowe:
300 g mąki
1 i 1/4 łyżeczki drożdży
1/8 łyżeczki soli
1 łyżka cukru
2 jajka
100 ml mleka
80 g masła, roztopionego

Wierzch:
120 g vergeoise blonde (jasnobrązowego cukru z buraków cukrowych)
50 g zimnego masła pokrojonego w kostkę
2 jajka
2 łyżki crème fraîche

W maszynie do chleba lub w mikserze z hakiem do ciasta drożdżowego wyrabiamy ciasto, dodając najpierw mokre, a potem suche składniki. Po ok. 15-20 min wyrabiania wykładamy do wysmarowanej masłem i wysypanej mąką foremki i przykrytą zostawiamy do wyrośnięcia w cieple na ok. 1 godz. W połowie rośnięcia zaczynamy nagrzewać piekarnik do 220ºC.

Po wyrośnięciu uciskamy palcami dno tarty formując liczne dołki i również palcami formujemy niziutki brzeg (tak żeby masa się nie wylała).
Dno tarty wysypujemy brązowym cukrem, w dołki wkładamy kostki masła. Wszystko polewamy jajkami ubitymi z crème fraîche. Pieczemy przez ok. 20 min. 
Studzimy na siatce. 

3 komentarze:

Serdecznie dziękuję za wizytę na blogu i komentarze.