sobota, kwietnia 19, 2014

Wielkanoc 2014

W tym roku przed świętami Wielkiejnocy było na blogu bardzo po grecku, pozwalam sobie więc i życzenia złożyć z helleńskim akcentem. Wspominałam już, że Grecy kraszą jajka, obowiązkowo na czerwono. Kolor czerwony oznacza przelaną krew Chrystusa, ale jednocześnie Zmartwychwstanie, życie i radość. Te jajka lądują w greckich wypiekach i służą do tsougrimi - pokazanego na zdjęciu stukania, czy bicia się jajkami. Czyje jajko się stłucze przy uderzaniu ten przegrywa. To nieodłączny obyczaj kultywowany w niedzielę Zmartwychwastania Pańskiego. Podobno, z uwagi na żywy grecki temperament biesiadujących, często wybuchają spory dotyczące niedozwolonych technik używanych w czasie jajecznych walk.

Najśmieszniejsze jest to w pochodzącej z kresów rodzinie mojej teściowej istnieje identyczny obyczaj (nawet technika stukania się jajkami jest podobna). My takie bicie się jajkami kultywujemy w domu, nawet tu w Portugalii (nie ma tylko obowiązku, żeby były czerwone).

W wileńskiej rodzinie mojej Mamy istniał natomiast inny obyczaj - tyło to "taczanie jaj". Cała procedura miała miejsce na dworze, potrzebne były kawałki rynny czy desek. Generalnie wszystko polegało na staczaniu jajek po równi pochyłej. Osoba, której jajko uderzyło leżące jajka przeciwników miała prawo je zabrać. Wygrywał ten, kto nazbierał najwięcej nieprzyjacielskich jajek. Podobno zwyczaj ten jest nadal żywy na Wileńszczyźnie. Ja muszę się zaopatrzyć na przyszłość w kawałek rynny, żeby nie pozwolić zaniknąć tradycji.

Składam wszystkim moim czytelnikom najserdeczniejsze wiosenne wielkanocne życzenia z greckim akcentem. Christos anesti! (gr. Chrystus zmartwychwstał) Wesołych świąt czyli Kαλό Πάσχα!

5 komentarzy:

 1. Najlepsze życzenia świąteczne dla Was!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wesolych Swiąt i wielu kolorowych pisanek!

  OdpowiedzUsuń
 3. Odkąd oglądnęłam serial Durellowie marzy mi się Korfu. Ciekawe informacje o greckiej kuchni. Dziękuję bardzo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurczę serialu nie znam, za to jego książek kilka czytałam. Muszę koniecznie obejrzeć, dzięki za info i pozdrawiam serdecznie.

   Usuń

Serdecznie dziękuję za wizytę na blogu i komentarze.