Jak to u mnie - dziś znowu ciasto proste wręcz niezwykle. Ciągle mam za dużo białek, bo w naszym domu mieszkają dwaj wielbiciele pots de crème. Po raz pierwszy jedliśmy go w Normandii w restauracji pod Mont Saint-Michel, o czym już tutaj kiedyś pisałam, i od tego czasu szukam na niego idealnego przepisu. To deser bardzo zbliżony crème brûlée ..... tylko, że bez brûlée, bo tej skarmelizowanej cukrowej warstwy obaj moi domownicy, z jakichś bliżej mi nie znanych i nie zrozumiałych powodów, zgodnie nie znoszą.
Zużywam więc sporo żółtek, a białka już odruchowo nauczyłam się mrozić w woreczkach po 2 sztuki. Mnożą się one w zamrażarce w zastraszającym tempie. A ile razu w końcu można piec bezy i finansjerki. Dzisiaj więc proste ciasto na białkach inspirowane włoskim torta al bianco d'uovo.
Nie widać tego na moich zdjęciach, ale ciasto podaję najczęściej z gęstą kwaśną śmietaną (u mnie to najczęściej crème fraîche, bo zwykła kwaśna śmietana jest tu towarem trudno dostępnym i Portugalczykom nieznanym) i świeżymi owocami, jak np. truskawki czy maliny. Kwaskowata śmietana i owoce przyjemnie kontrastują z łagodnym, słodkim smakiem ciasta, które ma śmiesznie gąbczastą strukturę. Jeśli ktoś ma ochotę może je również przekroić i przełożyć kwaskowatym dżemem lub bitą śmietaną wymieszaną ze świeżymi owocami. Mój syn nie byłby sobą, gdyby nie wydłubał z ciasta wszystkich migdałowych płatków. Ale mówi, że poza tym migdałowym defektem, było całkiem dobre. ;)
Ciasto na białkach z migdałami
foremka do tortów o średnicy 24 cm
125 g mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
125 g masła
8 białek (ok. 280 g)
szczypta soli
175 g cukru
1 łyżka soku z cytryny
1 op. cukru waniliowego lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
skórka starta z 1 cytryny
skórka starta z 1 cytryny
75 g migdałów w płatkach
1 łyżka cukru
1 łyżeczka cynamonu
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. Masło roztapiamy i pozostawiamy do ostudzenia. Nagrzewamy piekarnik do 180ºC.
Białka ubijamy ze szczyptą cukru aż się dobrze spienią, a następnie powoli dodajemy porcjami cukier ciągle ubijając. Gdy białka utworzą sztywną pianę dodajemy cukier waniliowy lub ekstrakt, a następnie sok z cytryny i jeszcze chwilę ubijamy. Dodajemy na zmianę stopione ostudzone masło, skórkę z cytryny i przesiewamy na białka mąkę z proszkiem. Bardzo ostrożnie mieszamy szpatułką jedynie do połączenia się składników.
Wykładamy masę do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą foremki. Migdały mieszamy z cukrem i cynamonem i wysypujemy na wierzch ciasta. Pieczemy przez ok. 35 min, aż migdały się ładnie zrumienią, a patyczek wbity w środek ciasta będzie suchy po wyjęciu. Wyjmujemy piekarnika i zostawiamy do wystudzenia w blaszce na siatce.
Wygląda wspaniale! Pycha!
OdpowiedzUsuńbardzo smacznie wygląda! musi być pyszne!
OdpowiedzUsuńObserwuję i zapraszam do mnie :)
Przepysznie wygląda;) Jasne i delikatne ;)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne ciacho i ślicznie wygląda.
OdpowiedzUsuńAleż bez migdałowych płatków to ciasto nie byłoby takie samo!
OdpowiedzUsuńStrasznie fajne to ciasto, coś innego dla wykorzystania białek - zawsze się piekło makowe na białkach, a tutaj coś tak pysznego i prostego :)
Co do migdałów zgadzam się w całej rozciągłości i nie potrafię zrozumieć mojego syna. Dobrze, że przypomniałaś makowe na białkach, całe wieki go nie piekłam. Pozdrawiam serdecznie.
UsuńWygląda bosko! Kolejny świetny przepis z wykorzystaniem bialek, a mam ich troszkę zamrożonych po świętach.
OdpowiedzUsuńPozdrowienia :)
Bardzo mnie zachęciła wizja wykorzystania białek, które mam w lodówce po kruchych ciasteczkach, do których były mi potrzebne same zółtka :)
OdpowiedzUsuńAsiu, masz rację, kruche ciasteczka to kolejne źródło nadmiaru białek. Mam nadzieję, że dzięki temu przepisowi uda się je sprawnie zutylizować.
UsuńMuszę koniecznie ustalić sobie kolejność do zrobienia Ciast z Twoich przepisów, bo zwiedzając każdy wpis wiele widzę smakowitości. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńCieszę się, że ciasta odrobinę kuszą i pozdrawiam serdecznie.
UsuńCiekawy przepis, czy można zastąpić migdały czymś innym? Moje dzieci mają uczulenie na migdały niestety.
OdpowiedzUsuńProponuję kokos, albo jakieś inne orzechy jeśli dzieci je tolerują.
UsuńWspaniałe ciasto! Dziś upiekłam to ciasto i nie mogłam się powstrzymać by go nie spróbować jeszcze ciepłe. Pychotka. Wprowadziłam jedną zmianę-zamiast soku i skórki z cytryny dałam pomarańczę.Dziękuję za super przepis.
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo, że wypróbowałaś przepis i że się udało. Fajna wariacją z tą pomarańczą. Pozdrawiam.
UsuńUwielbiam wszystko z migdałami! A to ciasto do mnie przemawia. Jest bardzo apetyczne. Na pewno je zrobię! :)
OdpowiedzUsuńzrobiłam :), z braku migdałów posypałam grubo wiórkami kokosowymi. Wyszło mięciutkie, delikatne, przypomina biszkopt. Przełożyłam dżemem porzeczkowym i niedługo zabieramy się za degustację :)
OdpowiedzUsuńRobiłam już dwa razy i to ciasto jest wspaniałe, puszyste i pachnące migdałami, cynamonem i cytryną. Na moim blogu umieściłam zdjęcia i tłumaczenie na hiszpański. Dziękuję za wspaniały przepis.
OdpowiedzUsuńStefanio, cieszę się ogromnie, że ciasto udaje się i smakuje. Już zajrzałam do Ciebie i ciasto prezentuje się na blogu wspaniale. Pozdrawiam serdecznie.
Usuńwitam! mam zamrożone białka w większym pojemniku,nie wiem z ilu jajek-proszę napisz, czy 8 białek to będzie szklanka? pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńNie mam pojęcia czy 8 białek to będzie szklanka. :( Mogę tylko podpowiedzieć, że jedno białko waży przeciętnie 35 g, więc 8 powinno ważyć ok. 280g.
Usuńdzięki za szybką odpowiedz, bardzo mi pomogłaś, od tej chwili bedę mroziła białka po 2 sztuki i kłopot z głowy! wspaniała stronka i wspaniałe przepisy, na niedzielę będę robiła z Twojego przepisu pieczonego kurczaka w miodowo-limonkowym sosie jeszcze raz gorąco Cię pozdrawiam!Rysiaa
OdpowiedzUsuńRysiaa, cieszę się, że mogłam pomóc, dziękuję za miłe słowa i zapraszam do mnie jak najczęściej.
UsuńAgnieszka dziękuję za ten przepis, ciasto jest wspaniałe. Będę wracać do niego jak tylko będę mogła najczęściej. Dorzuciłam w środek kilka garści jagód, wyszło super, a przepis zamieściłam na blogu, oczywiście z linkiem do Ciebie :) Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam ciepło :)
OdpowiedzUsuńA u mnie akurat 8 białek uzbierało się po tegorocznym pączkowaniu, więc od razu gdy natrafiłam na ten przepis wiedziałam, że nic innego jak tylko to ciasto muszę zrobić. Wyszło pyszne, delikatne z chrupiącym migdałowym wierzchem, pychotka! Dziękuję za przepis i zapraszam do obejrzenia efektu :-)
OdpowiedzUsuńBardzo się ciesze, że smakuje i już biegnę oglądać. Pozdrawiam serdecznie.
UsuńZrobiłam , pyszne, jedno z najlepszych ciast które wykorzystują same białka
OdpowiedzUsuńhttps://kuchniaalicji.blogspot.com/2020/05/ciasto-na-biakach-z-migdaami-torta-al.html
Margotko, bardzo dziekuje za linka. Ciesze sie bradzo, ze ciasto smakowalo i tak pieknie ci sie udalo!!
Usuń